Jak wygląda leczenie implantologiczne?

 

Implanty są zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem w przypadku utraty uzębienia. Przy ich pomocy można uzupełnić pojedynczy ząb oraz większe braki. Decydując się na wstawienie implantów warto znać przebieg leczenia oraz jego kolejne etapy.

JAK WYGLĄDA LECZENIE?

Etap I - konsultacja 

W czasie konsultacji implantologicznej stomatolog zapoznaje się z oczekiwaniami pacjenta. W przypadku, kiedy pacjent jest zdecydowany na implant, przeprowadzana jest pełna diagnostyka. Wykonywane jest zdjęcie pantomograficzne, tomografia komputerowa oraz pobierane są wyciski zębów pacjenta. Zdjęcia oraz wyciski pozwalają na dokładną analizę stanu jamy ustnej pacjenta oraz na precyzyjne zaplanowanie leczenia implantologicznego. Na kolejnej wizycie pacjent otrzymuje plan leczenia, kosztorys oraz wyznaczany jest termin zabiegu. 

 

 

Etap II - zabieg

Zabieg implantacji nie jest bardzo inwazyjny. Czasami przy bardziej skomplikowanych procedurach i wstawianiu większej ilości implantów dobrym rozwiązaniem jest obecność lekarza anestezjologa. Dodatkowo dla wygody pacjenta można zastosować podtlenek azotu (gaz rozweselający).

Sam zabieg implantacji polega na chirurgicznym wszczepieniu i zaszyciu w dziąśle pacjenta tytanowej śruby, mającej za zadanie zastąpić naturalny korzeń zęba. Pacjent na fotelu dentystycznym spędza około dwóch godzin. Po tygodniu od zabiegu implantacji odbywa się wizyta kontrolna oraz ściągane są szwy.

Etap III - odsłonięcie implantu

W zależności od warunków w jamie ustnej pacjenta należy odczekać odpowiednią ilość czasu, aby móc przejść do kolejnych etapów leczenia. Zwykle okres gojenia po zabiegu implantacji trwa od 3 do 6 miesięcy. Co ważne w tym czasie pacjent, chodzi z tymczasowym uzupełnieniem protetycznym, które pozwala na normalne funkcjonowanie. Po upływie niezbędnego czasu następuje odsłonięcie implantu oraz założenie na niego śruby gojącej. Śruba ma za zadanie wygoić dziąsła w bezpośrednim otoczeniu implantu.

 

 

Etap IV - protetyka

Po kilku tygodniach od odsłonięcia implantów rozpoczyna się etap protetyczny. W czasie jego trwania w zależności od wcześniejszych ustaleń wykonywana jest korona, most protetyczny lub proteza mocowana na implantach. Czas trwania odbudowy protetycznej to około miesiąca. Po tym czasie pacjent może się cieszyć nowym pięknym i naturalnie wyglądającym uśmiechem.