Leczenie kanałowe zęba - jaka jest cena i jak długo trwa

 

Planujesz wstawić implanty, jednak dentysta wcześniej zalecił wykonanie odbudowy kostnej? Przeczytaj na czym polega zabieg i po co się go wykonuje. Zapraszamy do lektury.

Jakie są przyczyny utraty kości?

Utrata tkanki kostnej powodowana jest przez wiele czynników. Po pierwsze zanik kości postępuje wraz z wiekiem. Dodatkowo potęgowany jest przez:

 

  • choroby przyzębia
  • przewlekłe stany zapalne jamy ustnej
  • utratę zębów - po usunieciu lub wypadnięciu zęba dochodzi do zmniejszenia wysokości i szerokości kości. 

 


Po co odbudowa kostna w przypadku leczenia implantologicznego ?

Rekonstrukcja kości jest często niezbędna w przypadku planowania odbudowy zdrowego i pięknego uśmiechu. W przypadku leczenia implantologicznego wykonuje się ją w celu wzmocnienia i zwiększenia objętości kości szczęki i żuchwy. W wielu przypadkach pacjent nie posiada dostatecznej ilości kości, pozwalającej na bezpieczne wszczepienie implantu.

 

Zastosowanie specjalnych preparatów powoduje pobudzenie naturalnych procesów powodujących odtworzenie kości w jamie ustnej pacjenta. Trzeba bowiem wiedzieć, że ludzka tkanka kostna ma zdolność do samodzielnej regeneracji.

 

W wiekszości przypadków w celu odbudowy zębów na implantach procesy te należy wspomóc, stosując np. materiał kościozastępczy pochodzenia zwierzęcego. Dzięki dużemu podobieństwu do tkanki ludzkiej doskonale pobudza on procesy odtwarzania się kości pacjenta służac jako szkielet konstukcji.

 

Następnie w trakcie procesów metabolicznych zastosowany materiał ulega stopniowemu rozkładowi. 


O czym należy pamiętać po zabiegu regeneracji kości?

  • w czasie pierwszych tygodni po przebytym zabiegu należy unikać szczotkowania okolicy, w której dokonano odbudowę kości
  • zaleca się stosowanie płynów antybakteryjnych do płukania jamy ustnej
  • po pewnym czasie okolicę zabiegu można szczotkować używając specjalnych szczoteczek z miękkiego włosia (twój dentysta określi dokładny czas i poleci Ci odpowiednią szczoteczkę
  • przez pierwsze dni po zabiegu unikaj picia kawy, palenia papierosów oraz spożywania alkoholu
  • pamietaj o przestrzeganiu wizyt kontrolnych!